דרכון רומני

רוצים דרכון רומני או אזרחות רומנית? אנחנו יכולים לעזור לכם!

מאז שנת 2007, השנה שבה התקבלה רומניה לחברה באיחוד האירופאי, אזרחי רומניה המחזיקים בדרכון רומני נהנים מהטבות רבות כמו אזרחי המדינות המובילות באיחוד האירופאי, אנגליה, גרמניה, צרפת, הולנד בלגיה ועוד . בישראל חיים אנשים רבים הזכאים לאזרחות רומנית ולדרכון רומני וכתוצאה מכך לכל ההטבות הניתנות לתושבי המדינות החברות באיחוד האירופאי. כדי לקבל דרכון רומני, אין צורך להעתיק את המגורים לרומניה או לוותר על האזרחות הישראלית, אם אתם ילידי רומניה או צאצאים שלהם, תוכלו גם אתם ליהנות מדרכון רומני.  כדי לקבל דרכון רומני יש צורך באזרחות רומנית, רוצים לבדוק את הזכאות שלכם לאזרחות רומנית, צריכים עזרה בהוצאת דרכון רומני? צרו קשר עם  משרד “דה-קלו, עורכי דין ונוטריונים”.  צברנו ידע וניסיון רב בתחום, הצלחנו לעזור לאינספור אנשים לקבל דרכון רומני, נצליח לעזור גם לכם!

אזרחות רומנית – מה אומר החוק?

חוק האזרחות הרומנית  שנחקק בשנת 1991 מפרט מי זכאי לאזרחות רומנית ומונה את התנאים שבהם אזרחי רומניה לשעבר יוכל לקבל בחזרה את האזרחות הרומנית.

לפי החוק כל מי שנולד ברומניה או בשטחים שהיו בעבר שייכים לרומניה כמו מולדביה ואוקראינה וצאצאיהם זכאים לקבל אזרחות רומנית , גם אם הם ויתרו עליה בעבר.

החוק מבדיל בין שתי קבוצות שונות של הזכאים לאזרחות רומנית ולדרכון רומני, לכל קבוצה נדרש הליך שונה לקבלת הדרכון.

בקבוצה הראשונה נמנים מאות אלפי אזרחים ישראלים שנותרו אזרחים רומנים, כולל צאצאיהם. בשפה מקצועית הם נקראים “אזרחים רדומים”, אזרחים רדומים הם אלו שיצאו מגבולות רומניה בלי לוותר על האזרחות הרומנית.

  • בקבוצה זו נמנים ילידי רומניה שעלו לישראל מינואר 1950 ועד פברואר
  • מי שעלה לישראל אחרי מאי 1964 ועד לשנת 1966. אומנם בשנים אלו נדרשו עוזבים את רומניה לוותר על האזרחות הרומנית, אך ברוב המקרים הוויתור על האזרחות לא נרשם במסמכים הרשמיים של המדינה.
  • מי שיצא מרומניה לאחר שנת 1971 ולא ויתר על האזרחות הרומנית, לאחר שנת 1971 אפשר היה לצאת מרומניה בלי לוותר על האזרחות הרומנית.

דרכון רומני
דרכון רומני

“האזרחים הרדומים “המבקשים לקבל דרכון רומני צריכים לעבור במסלול של השבת אזרחות. גם הצאצאים של האזרחים הרדומים נחשבים גם לבעלי אזרחות רומנית וכדי לקבל דרכון רומני גם הם נדרשים לעבור במסלול של השבת אזרחות.

כדי לקבל דרכון רומני עליהם לבקש מהרשויות הרומניות אישור אזרחות, “סטאטוס”. אישור זה מתקבל בדרך כלל לאחר הצגת תעודה המעידה על קבלת אזרחות ישראלית של עולה רומניה.

לאחר קבלת אישור הסטאטוס יש לבקש מהרשויות הרומניות תעודת לידה רומנית, תעודת נישואין רומנית, מי שהיה נשוי, ומספר זהות רומני. עם המסמכים הנ”ל יש לגשת לשגרירות רומניה ולהגיש בקשה לקבלת דרכון רומני.

בקבוצה השנייה נכללים אזרחי רומניה לשעבר שנאלצו לוותר על האזרחות הרומנית כאשר ביקשו להגר אל מחוץ לרומניה או אנשים שאיבדו את אזרחותם הרומנית מכל סיבה אחרת.

  • בקבוצה זו נכללים מאות אלפי ישראלים, וצאצאיהם עד דור שלישי, אשר הגיעו לישראל לפני או אחרי התאריכים הבאים: לפני : 1.1.1950, אחרי: 1952 עד לחודש מאי 1964 ואחרי שנת 1966.
  • אזרחי רומניה לשעבר שנולדו במקומות שהיו שייכים בעבר לרומניה, כל מי שנולד בין שתי מלחמות העולם, משנת 1918-1940 בשטחים שהיו שייכים בעת לידתם לרומניה, כגון: מולדובה ואוקראינה, וצאצאיהם עד לדור רביעי.

מי שנמנה על הקבוצה השנייה ורוצה לקבל דרכון רומני צריך להגיש בשלב הראשון בקשה לאזרחות רומנית, “אישור סטאטוס”. ולצרף, בין השאר, את המסמכים הבאים:

  • מסמכים המוכיחים את הזכאות כמו למשל תעודת לידה מרומניה.
  • מסמכים המוכיחים את הקשר של האזרח למגיש הבקשה באמצעות תמצית רישום ממשרד הפנים.
  • מסמכים נוספים הנדרשים בהתאם לחוק הרומני כמו תעודת לידה של מגיש הבקשה, תעודת יושר ישראלית ורומנית, תעודת נישואין ועוד ולמלא טפסי הצהרות.
  • צילום דרכון ישראלי בתוקף.

אם הבקשה מתקבלת יוזמן מגיש הבקשה לקונסוליה הרומנית לצורכי השבעה וקבלת האישור בכתב.

לאחר קבלת האזרחות אפשר לפנות לשגרירות הרומנית ולבקש הנפקת דרכון רומני.

חשוב לדעת:

הליך קבלת האזרחות הוא הליך מורכב הדורש ידיעה רחבה ומעמיקה בחוק האזרחות הרומני. חשוב לדעת את השפה הרומנית כדי למלא נכון את המסמכים ואיך להגיש נכון את המסמכים.

כדי לקבל אזרחות אין השלטונות הרומניים דורשים את ידיעת השפה הרומנית, אך כל המסמכים הישראלים חייבים להיות מתורגמים לרומנית. המסמכים המקוריים והאישורים צריכים להיות מאושרים באישור “אפוסטיל”, שניתן על המסמכים המתורגמים ועל המסמכים המקוריים.

פרק הזמן לקבלת הבקשה תלוי בקבוצה שאליה משתייך מגיש הבקשה. עבור אזרחים השייכים לקבוצה הראשונה, קבוצת ה”אזרחים הרדומים”, ההליך יהיה קצר יותר, כחצי שנה בממוצע, לעומת האזרחים המשתייכים לקבוצה השנייה שעבורם ההליך יהיה ארוך יותר, בין שנה וחצי לשנתיים,  מאחר ועליהם לעבור קודם את הליך בקשת האזרחות.

לא קל להוציא דרכון רומני לבד, במיוחד כאשר אתם לא מעורים בכל הדרישות ובהבדלים בין המצבים השונים. אנו במשרד “דה-קלו, עורכי דין ונוטריונים” מלווים את המבקשים דרכון רומני מרגע הגשת הבקשה ועד לקבלת הדרכון. אנו נסייע בהשגת כל המסמכים הנדרשים מהרשויות הרומניות, נכין את כל המסמכים והבקשות נסיע בתרגום המסמכים, באישורים נוטריונים, אישורים מבית המשפט וממשרדים נוספים ונייצג את האינטרסים של לקוחותינו מול רשויות המשפט ברומניה.

עמודים נוספים בנושא:

אזרחות רומנית ויזה לארצות הברית
אזרחות רומנית זכאות
אזרחות רומנית לבן זוג
אזרחות רומנית ליוצאי מולדובה
אזרחות רומנית מחיר
אזרחות רומנית תהליך
אזרחות רומנית תנאים
דרכון רומני זכויות והטבות
דרכון רומני יתרונות
דרכון רומני לילדים
הוצאת דרכון רומני לבד
חוק אזרחות רומנית
חידוש דרכון רומני
קבלת אזרחות רומנית