אזרחות ספרדית לצאצאי יהודים ספרדים ממוצא ספרדי –             דרכון ספרדי = דרכון אירופאי.
משרד עורכי הדין דה-קלו יעזור לך להשיג דרכון ספרדי

האם אתה/את צאצא למגורשי ספרד? אם כן זכותך לקבל אזרחות ספרדית ודרכון ספרדי. דרכון ספרדי הוא למעשה דרכון אירופאי.
אם אתה/את יוצא/ת טורקיה, בולגריה, יוון , יוגוסלביה (לשעבר), הבלקן, צפון אפריקה וארצות נוספות בהן חיו מגורשי ספרד, כדאי שתבדוק את זכאותך לקבל אזרחות ספרדית או פורטוגלית ודרכון אירופאי (ספרדי ו/או פורטוגלי בנוסף לדרכון הישראלי) מבלי לעזוב את הארץ.
מכיוון שספרד היא מדינה החברה באיחוד האירופי, אזרחות ספרדית תקנה לך זכויות מלאות בכל המדינות החברות באיחוד האירופי. דרכון ספרדי יקנה לכם זכות ללימודים גבוהים חינם באוניברסיטאות ברחבי אירופה, זכות לעבודה, מענקים שונים, רכישת נדל”ן ומגורים וזכויות נוספות אחרות.
בנוסף, עם דרכון ספרדי תוכל להיכנס ולנוע בחופשיות לכל מדינות האיחוד האירופי.
משרד עורכי הדין דה-קלו הינו ממוצא טורקי ובולגרי ודוברי השפות טורקית, ספרדית, צרפתית, אנגלית ועברית. משרדנו מטפל בפניות של ישראלים לקבלת אזרחות זרה במדינות ספרד ופורטוגל.
למשרדנו קשרים ויכולת להוציא תעודת לידה, תמציות רישום, תעודות יושר וכל מסמך אחר הדרוש לשם הוצאת דרכון ספרדי ממדינות שונות כגון טורקיה, בולגריה, יוון, מדינות יוגוסלביה לשעבר וארצות אחרות.
משרד עורכי הדין דה-קלו מתמחה בהוצאת אזרחות ספרדית. משרדנו יעניק לכם לווי מלא, הכולל הוצאת כל המסמכים הנדרשים, תרגומים ואישורים לשפה הספרדית, אישורי הקהילה היהודית באיסטנבול ובישראל, וכל מסמך אחר הדרוש לשם קבלת את הדרכון הספרדי.
משרדנו עורכי הדין דה-קלו עובד בשיתוף פעולה עם משרד עורכי דין בספרד, באיסטנבול, בולגריה, ומדינות יוגוסלביה (לשעבר), מתרגמים מאושרים ע”י משרד החוץ הספרדי במדינות שונות לשפה הספרדית מהשפות עברית, טורקית, בולגרית, יוונית וסרבית לספרדית, אישורי נוטריון לנכונות התרגום, אישורי אפוסטיל מכל מדינה המוזכרת לעיל, וכל פעולה או מסמך הנדרשים לשם קבלת הדרכון הספרדי שהוא למעשה גם דרכון אירופאי.

החוק החדש
ID:61434785בתאריך 01.10.2015 נכנס לתוקפו החוק בממשלה הספרדית (לזמן מוגבל) המאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לפנות לקבל אזרחות ספרדית המקנה גם דרכון ספרי (דרכון אירופאי). לשם קבלת אזרחות ספרדית חובה להוכיח את הקשר למוצא הספרדי, להוכיח קשר מיוחד לספרד ולעמוד בדרישות החוק, מבלי לוותר על אזרחות נוספת או ללא חובה להתגורר בספרד. חשוב לציין כי חובה לעמוד בכל תנאי הזכאות הבסיסיים, להמציא את הפרטים, המסמכים והעדויות אודות המוצא המשפחתי.

הוכחת מעמד של ספרדי – הקשר היסטורי

האישור על היות המבקש צאצא למשפחת מגורשי ספרד יינתן ע”י הפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד. (Federación de Comunidades Judías de España).
אתר האינטרנט של הפדרציה של הקהילות הספרדיות בספרד:  https://certificadosefardies.fcje.org https://certificadosefardies.fcje.org.
בחינת הזכאות לקבלת אזרחות ספרדית למגורשי ספרד תבוצע בהתאם לקריטריונים שנקבעו ע”י הממשל בספרד ובראשם החובה להוכיח את הקשר לקהילת יוצאי ספרד: שם משפחה ספרדי, כתובה בנוסח מגורשי ספרד, תעודת נישואין, מסמכים שונים מארץ המוצא, תעודות מסע, תעודות עלייה, אישור של נשיא הקהילה היהודית באזור המגורים או הלידה, אילן יוחסין, עבודות שורשים, מחקרים על שמות משפחה, בקיאות בשפת הלדינו (לרבות מבחן בשפה הספרדית ומבחן ידע על ספרד ותרבותה, אישור רשמי מרב המעיד כי המבקש הינו יהודי ממוצא ספרדי ועוד.
מבקשי האזרחות מחויבים להגיש תעודת לידה חוקית, תעודת יושר/מרשם פלילי עדכני – כאשר כל המסמכים ללא יוצא מן הכלל חייבים להיות מתורגמים על ידי מתרגם רשמי “traductor Jurado” ועם חותמת אפוסטיל.

הוכחת קשר מיוחד לספרד

bigstock-Map-Of-Spain-And-Portugal-Clo-82144169בנוסף יש להוכיח זאת בדרכים קשר מיוחד לספרד כגון:
א) אישורי לימודים בהיסטוריה ותרבות ספרדית שהונפקו על ידי מוסד ציבורי או פרטי מוכר.
ב) הוכחת ידע בלאדינו או שפת ה”חקטיאה”.
ג) קשר ישיר של המבקש או אבותיו לרשימות של המשפחות הספרדיות המוגנות על ידי ספרד.
ד) פעילויות צדקה, תרבותיות או כלכליות לטובת ספרדים או מוסדות ספרדיים בספרד או מחוצה לספרד ו/או פעילויות התומכות במוסדות שמטרתם מחקר, שימור והפצה של התרבות הספרדית.
ה) כל דבר אחר אשר יוכיח בבירור קשר מיוחד לספרד. למשל להיות נשוי לאזרח ספרדי, להחזיק במניות של חברה ספרדית, להיות בעלים של בית או נכסים אחרים בספרד, מגורים של לפחות 6 חודשים בספרד, להיות חבר במרכז תרבות או מרכז ספורט בספרד.

דרישות אשר חייבות להתמלא על מנת להשיג אזרחות ספרדית:
א. יש להציג תעודת לידה חוקית (אפוסטיל + תרגום לספרדית).
ב. יש להציג תעודת יושר/מרשם פלילי עדכני (אפוסטיל + תרגום לספרדית).
ג. יש להגיש את כל המסמכים הזרים (תעודת לידה, נישואין, כתובות, תמצית רישום וכו’) עם חותם אפוסטיל ממדינת שבו נתקבלו המסמכים ותרגום על ידי מתרגם רשמי משרד החוץ הספרדי .”traductor Jurado” 
ד. מעבר להוכחת קשר מיוחד עם  ספרד המבקש אזרחות ספרדית יתבקש לעבור שני מבחנים:
מבחן ראשון: שליטה בסיסית בשפה הספרדית (DELE  רמה A2 או גבוהה יותר)
מבחן שני: ידע על החוקה הספרדית והמציאות החברתית והתרבותית של ספרד.
כאמור, הזכאות לקבלת אזרחות ספרדית כרוכה בעמידה במבחן בקיאות בשפת הלאדינו, מבחן בשפה הספרדית ומבחן ידע על תרבות ספרד.
בישראל קיימים שני גופים רשמיים ללימודי ספרדית המיועדים לישראלים המבקשים אזרחות ודרכון ספרדי:
מכון סרוונטס ת”א: מוסד ציבורי שהוקם ע”י ממשלת ספרד ברחבי העולם למטרת קידום השפה והתרבות הספרדית בעולם. במכון הוכשרה תוכנית ייחודית שמטרתה לסייע לישראלים לצלוח בבחינות בקיאות השפה והתרבות בשפה הספרדית לשם אזרחות ספרדית.
עמותת ארקדש: נוסדה בשנת 2003 במטרה לסייע ליוצאי טורקיה ושימור מורשתם, תרבותם ושפת הלאדינו. העמותה מקיימת קורס ללימוד שפת הלאדינו בהתאם לדרישות המבחן לקבלת אזרחות ספרדית, וקורס תרבות הלאדינו (מקהלת לאדינו, ערב פיוטי ושירה, הרצאות וכנסים שונים, התרבות ומסורת ועוד…).

מהם הצעדים הנדרשים על מנת להשיג אזרחות ספרדית ודרכון ספרדי לצאצאי מגורשי ספרד:

צעד 1: הליך און-ליין
על המועמדים למלא טופס בקשה און-ליין בספרדית ולשלם אגרה של 100- יורו בכדי להתחיל את ההליך. כניסה לאתר https://www.justicia.sefardies.notariado.org https://www.justicia.sefardies.notariado.org

במקביל ובטרם, יש להגיש בקשה לקבלת אישור על היות המבקש צאצא למשפחת מגורשי ספרד. בקשה זו מוגשת יחד עם כל המסמכים הרלוונטיים, כאמור לעיל, לפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד https://certificadosefardies.fcje.org  https://certificadosefardies.fcje.org

צעד 2: אישור נוטריוני
ברגע שהנוטריון אימת את המסמכים, וקבע שהתנאים מולאו במלואן, תיקבע פגישה למועמד שיציג את המסמכים המקוריים וייערך אישור נוטריוני (acta de notoriedad). לא תקבע פגישה למועמד  בטרם ישנה סברה ממשית שהענקת האזרחות היא מעשית, כדי למנוע נסיעות והוצאות מיותרות.
המבקש יידרש להציג את כל המסמכים המקוריים המשמשים כהוכחה שהוגשו על ידי המועמד, ובמקרה של בוגרים, יש לצרף גם תעודת יושר מארץ הלידה של המועמד ומהמדינה או המדינות שבהם הוא מתגורר או התגורר בחמש השנים האחרונות שלפני הגשת הבקשה. על כל המסמכים להיות מתורגמים לספרדית תרגום רשמי לפי הצורך, עם אפוסטיל או אימות אחר תואם לפי המדינה

צעד 3: החלטה על ידי מינהל הרישום ושירותי נוטריון הכלליים של ספרד (Dirección General de los Registros y del Notariado)
לאחר שהתקבל האישור הנוטריוני בספרד המעיד על תקינות ואמינות המסמכים, מינהל הרישום ושירותי הנוטריון  הכלליים יבקשו באופן רשמי חוות דעת ממשרד הפנים ומשרד הממשלה בספרד אשר יתנו החלטה בתוך שנה.

צעד 4: רישום במרשם מנהל האוכלוסין
במידה וההחלטה חיובית, המועמד יצטרך, תוך שנה החל מהיום שלאחר הודעת ההחלטה,  להישבע, להבטיח את נאמנותו למלך וציות לחוקה הספרדית ולחוקים בפני הרשם האזרחי שבמקום מגוריו. תושבים מדינת ישראל, מלבד תושבי ירושלים,  יוכלו לעשות זאת בשגרירות שבתל-אביב תוך שנה מקבלת ההחלטה.

תוך כמה זמן אפשר לקבל אזרחות ספרדית / דרכון ספרדי?
Two passports from Spain in red, surrounded by white backgroundהגשת מועמדות לקבלת אזרחות יש להגיש בתוך שלוש שנים ממועד כניסת החוק לתוקף, ה-1 באוקטובר 2015. דהיינו, הגשת מועמדות לכל המאוחר עד ליום 1 באוקטובר 2018. סביר להניח כי מועד זה יוערך בשנה נוספת על ידי מועצת השרים. יחד עם זאת, החוק בתוקף ללא הגבלת זמן למקרים חריגים, או כאשר קיימים טעמים הומניטאריים.
החלטות לבקשות תתקבלנה בתוך תקופה של עד 12 חודשים ממועד הגשת הבקשה והמסמכים הרלוונטיים יתקבלו על-ידי הנהלה הכללית של רישומים ושירותי נוטריון. כאמור לעיל, במקרה וההחלטה חיובית, המועמד חייב תוך שנה להישבע בפני הרשם האזרחי שבמקום מגוריו (שגרירות ספרד בישראל) אמונים למלך וציות לחוקה הספרדית.
תהליך בקשת אזרחות ספרדית הינו מורכב מאוד וכרוך בעבודה משפטית ונוטריונית מוקפדת ומיומנת. משכך חשוב ואף מכריע להיעזר בשירותי עו”ד מומחה ובעל ניסיון בניהול בקשות אזרחות ודרכון ספרדי.

משרד עורכי הדין דה-קלו ישמח לעמוד לשרותכם וידאג לכם להוצאת אזרחות ספרדית ודרכון ספרדי

מאמרים נוספים בנושא:

אזרחות ספרדית ליוצאי בולגריה
אזרחות ספרדית ליוצאי טוניס
אזרחות ספרדית ליוצאי טורקיה
אזרחות ספרדית ליוצאי יוון
אזרחות ספרדית ליוצאי לוב
אזרחות ספרדית ליוצאי מרוקו
אזרחות ספרדית ליוצאי עיראק
אזרחות ספרדית ליוצאי צפון אפריקה
אזרחות ספרדית – דרכון ספרדי למגורשי ספרד
בקשה לדרכון ליוצאי ספרד
דרכון ספרדי ללא עורך דין
הוצאת אזרחות ספרדית
הוצאת דרכון ליוצאי ספרד